Чебурашка & Крокодил Гена

obrazekCheburashka - Czieburaszka, w Polsce znany jako Kiwaczek to sympatyczny, nieco gapowaty futrzak, niewiadomego pochodzenia, który dziwnym zrządzeniem losu, trafia w transporcie pomarańczy, do Związku Radzieckiego. Reszta, to poszukiwanie przez Kiwaczka swojego miejsca w tamtejszej, trudnej rzeczywistości, co ma swój specyficzny smaczek. W Polsce Kiwaczka pamiętają widzowie starszego pokolenia, do którego i ja się zaliczam.

Nieprawdą jest że w Polsce nie można dostać filmów z Kiwaczkiem. Nie jest łatwo, ale przy odrobinie chęci można dotrzeć do tego wspaniałego filmu. Mnie ta sztuka udała się w specjalistycznej księgarni rosyjskiej, co prawda cena była zaporowa, ale drogą żmudnych negocjacji udało mi się ją zbić. Warto było, gdyż płyta DVD którą zakupiłem zawiera wszystkie cztery filmy, powstałe w okresie od 1969 do 1983 roku.

Kiwaczek www.kiwaczek.pl Na przełomie 2005/2006 roku ukazały się pierwsze polskie wydania, najpierw książki "Przygody Kiwaczka" wydawnictwa "DM Quadro", a kilka miesięcy później płyty DVD "Kiwaczek i przyjaciele" firmy "Propaganda"
Kiwaczek www.propaganda.com.pl




Krokodyl Gena (Крокодил Гена) 1969 rok


Czas trwania 20 min. 31 sek.;
SojuzFilm 1969 rok
Krótkie streszczenie:
Dobry! Co koniecznie trzeba podkreślić, krokodyl Gena w dzień pracował jako... Krokodyl w ZOO, w godzinach od 8 do 16. Po pracy udawał się do swojego mieszkania, gdzie w samotności... popadał w depresję. Chcąc jakoś wyjść z tej przykrej, nie tylko dla krokodyli sytuacji dał ogłoszenie o poszukiwaniu przyjaciół. Jednym z pierwszych, którzy odpowiedzieli na ten anons, był... Kiwaczek, Cheburashka, Czieburaszka. Na tym wypada zakończyć, żeby zapoznać się z ciągiem dalszym, trzeba obejrzeć ten ciekawy i wzruszający film!

Reżyser: Roman Kaczanow;
Scenarzyści: Eduard Uspieński, Roman Kaczanow;
Animatorzy: Aleksandr Gorbaczow, Roman Gurow, Paweł Pietrow, M. Portnaja, Maja Buzinowa;
Operator: Josif Gołąb;
Kompozytow: Michaił Ziw
Lalki i dekoracje: W. Kałasznikowa, E. Darikowicz, Oleg Masajnow, Walentyn Ładygin, Liliana Czesnokowa,Paweł Lesin, G. Lutyński, Switłana Znamienskaja;
Montaż: Lidja Kjakszt
Partie wokalne: Władimir Kenigson;
Sławny cytat:

"My stroili, stroili i na kaniec postroili... Da zdrawstwujem my, yra!"


obrazek obrazek

Kiwaczek (Чебурашка) 1971 r.


Czas trwania: 20 min. 6 sek.
SojuzFilm 1971 rok
Nagroda: Tbilisi 1972 rok
Reżyser: Roman Kaczanow;
Scenarzyści: Eduard Uspieński, Roman Kaczanow;
Animatorzy: Jurij Norsztejn, Maja Buzinowa, Natalia Dabiża;
Operator: Teodor Bunimowicz;
Kompozytor: Władimir Szainskij;
Teksty piosenek: Aleksandr Timofiejewski;
obrazek obrazek

Szapoklak (Шапокляк) 1974 r.


Czas trwania: 19 min. 48 sek.
SojuzFilm 1974 rok
Reżyser: Roman Kaczanow;
Scenarzyści: Eduard Uspieński, Roman Kaczanow;
Animatorzy: Jurij Norsztejn, Maja Buzinowa, Borys Sawin, Nikołaj Dobiża, Paweł Pietrow;
Operator: Aleksandr Żukowski, Teodor Bunimowicz;
Dyrektor: Natan Bitman
Kompozytor: Władimir Szainskij;
Redaktor: Natalia Abramowa;
Lalki i dekoracje: A. Szirczkow, Roman Gurow, Władimir Alisow, Liliana Ljutinskaja, Marina Cziesnokowa,S. Etlis, Swietłana Znamienskaja, Oleg Masinow;
Monataż: Nadieżda Trieszczewa;
obrazek obrazek

Kiwaczek idzie do szkoły (Чебурашка идет в школу) 1983 r.


Czas trwania 9 min. 54 sek.;
SojuzFilm 1983 rok
Krótkie streszczenie:
Krokodyl Gena orientuje się że Kiwaczek jest analfabetą. Postanawia posłać Kiwaczka do szkoły.

Reżyser: Roman Kaczanow;
Scenarzyści: Eduard Uspieński, Roman Kaczanow;
Animatorzy: Irina Sobinowa-Kassil, Natalia Dabiża, M. Pisman, Nina Timofiejewa;
Operator: Bładimir Sidorow, Teodor Bunimowicz;
Kompozytor: Władimir Szainskij;
Lalki i dekoracje: Oleg Masajnow, Ludmiła Ruban, Natalia Gringerg, Switłana Znamienskaja, Wiktor Griszin, Władimir Abbakumow, Nina Moljewa, Aleksandr Maksimow, Paweł Gusiew, Siergiej Galkin, Natalia Barkowskaja, Marina Czesnokowa, Aleksandr Bieljajew, S. Etlis, Michaił Kołtunow, Walery Pietrow, Walentyn Ładygin, Władimir Masłow;
Montaż: G. Fiatowaja
obrazek obrazek
Dodatkowo na płycie znajdziemy wywiad z Eduardem Uspieńskim, twórcą Kiwaczka, oraz jako kolejny dodatek, inny film Kaczanowa "Warieżka". Filmy są po cyfrowej obróbce, starych kopii.

Za naszą wschodnią granicą Kiwaczek ma wiernych fanów, produkuje się liczne zabawki, wydawane są książki, w tym również te stanowiące kontynuację historii opowiedzianych w filmach. Kiwaczka cenią również w tak egzotycznych dla nas krajach jak Japonia, gdzie produkuje się mnóstwo kiwaczkowych drobiazgów jak zeszyty, ołówki, maskotki, breloczki, zabawki. Niezależnie od wspaniałego filmu funkcjonują genialne piosenki które można znaleźć w sieci (Patrz dział "Linki").
obrazek

Filmy o Kiwaczku wyprodukowało Studio filmowe "SojuzFilm" , autorami scenariusza są E. Uspienskij i R. Kaczanow, reżyserem R. Kaczanow (1921 - 1993).
obrazek

obrazek Uspienskij Eduard Nikołajewicz (ur. 1937 r.) pisarz rosyjski, scenarzysta. W 1961 roku ukończył Moskiewski Instytut Lotnictwa. Jeszcze podczas studiów zajął się twórczością literacką. Początkowo były to opowiadania humorystyczne. Pisał również dla dzieci, a jego książki świadczą o znakomitym wyczuciu psychiki małego czytelnika. Największą popularność autorowi przyniosła postać Czieburaszki.

Pomimo tego iż filmy z Kiwaczkiem są poprawne ideologicznie, autorzy nie ustrzegli się zarzutów przy okazji kolaudacji filmu "Czieburaszka". Wysokie gremium oceniające film uznało iż jest on... antysowiecki i antypartyjny. Zastanawiano się czy autorzy zrobili to specjalnie, czy przez pomyłkę. Okazało się iż jego antypartyjność i antysowieckość przejawia się w scenach gdy Kiwaczek z Krokodylem Geną zbierają złom i okazuje się iż we dwóch zebrali go więcej niż cała drużyna pionierska. Więc skoro tak to wychodziłoby na to że pionierzy nie są potrzebni.

Przed ostatnią olimpiadą pojawiły się informacje o tym iż Kiwaczek został maskotką rosyjskiej drużyny olimpijskiej. Rosyjska drużyna olimpijska znalazła sobie maskotkę - Kiwaczka ze słynnego filmu animowanego, w którym występował z krokodylem Giena. Nieśmiałe futrzane zwierzątko z ogromnymi uszami będzie zagrzewać sportowców do zwycięstw.

Ta maleńka animowana postać jest bardzo popularna w Rosji i doskonale znana w USA czy Japonii. Pewnie dlatego została symbolem Rosji. Pojawiły się wprawdzie głosy, że lepszym symbolem tego kraju byłby niedźwiedź, ale pisarz Eduard Uspienskij, który wymyślił Kiwaczka, z tym się nie zgodził.

Bardziej serdeczne i przytulne jest w Rosji tylko pół litra - powiedział, dodając, że ma nadzieję, iż Kiwaczek stanie się wkrótce herbem Rosji. Pluszowa maskotka będzie towarzyszyła rosyjskim sportowcom w Atenach na każdym kroku. Na życzenie odegra słynną piosenkę Kiwaczka, która została przewidziana zapewne na otarcie łez po ewentualnej przegranej.

Imieniem "Cheburashka" nazwano też samolot AN-72. Wystarczy zerknąć na to zdjęcie że zorientować się... dlaczego?
obrazek


Artysta plastyk Andriej Kuzniecow tworzy humorystyczne wersje przygód Kiwaczka (sam pomnik nie jest jego autorstwa).
obrazek obrazek
więcej obrazków

Kiwaczka spotkamy nawet na placu zabaw dla dzieci:
obrazek

powrót do strony głównej