Spacer wirtualny Gra panoramiczna
historia galeria aktualności zabawyedukacja kontakt partnerzy i sponsorzy facebook
 
 

"PIASKOWY DZIADEK"

Historia "Piaskowego Dziadka" (niem. Sandmännchen) zaczęła się w 1959 roku. Bohater ten miał nie tylko bawić dzieci przed udaniem się spać. Kiedy kończyła się bajka, na ekranie pojawiał się zegar sygnalizujący, że zaraz zaczną się wiadomości. Następnego dnia w szkole nauczyciel zadawał dzieciom pytanie, czy oglądały tę dobranockę. Jeśli tak - musiały narysować ten zegar. Niektóre malowały jednak (zegar) czasomierz zakazanej wtedy telewizji zachodnioniemieckiej, który wyglądał nieco inaczej. W ten sposób z powodu tej dobranocki wiele osób miało poważne problemy. Oprócz znanego powszechnie Piaskowego Dziadka z byłego NRD, istnieje mniej znany - produkcji zachodnioniemieckiej (Obaj na zdjęciu powyżej). Filmy powstawały prawie równolegle, ale dzięki dyskretnej "opiece" STASI, ten z NRD miał wcześniejszą premierę i to on cieszył się popularnością. Wyprodukowano ponad 300 filmów z Piaskowym Dziadkiem, a akcja niektórych z nich, miała miejsce w... Polsce. Poniżej zdjęcia z trzech takich odcinków:


Piosenka


Wg. tekstu z płyty DVD wydanej przez firmę "Demel"

Dziadku, drogi Dziadku,
Nie chcemy jeszcze spać!
Chodź tu zabawić nas, przecież wiesz,
Na dobranoc bajka musi być,
Naszym gościem bądź, gościem bądź

Dziadku, drogi Dziadku,
Ty wiele bajek znasz!
Siądź tu i bajkę dziś powiedz nam,
W telewizor razem z nami patrz,
Naszym gościem bądź, gościem bądź

Dzieci, drogie dzieci,
Dobranoc, pora spać!
Już zmrok zapada, noc jest tuż, tuż,
Pożegnania dzisiaj nadszedł czas,
Żegnam zatem Was, żegnam Was.

Piaskowy Dziadek nie tylko w filmach bywał w kosmosie. W 1979 roku poleciał tam naprawdę, razem z pierwszym niemieckim kosmonautą, Sigmundem Jähnem. Ten kosmiczny epizod został później przypomniany we wspaniałej produkcji Wolfganga Beckera "Good bye, Lenin!".

Film dokumentalny z 2005 roku "Sandmann - opowieść o socjalistycznym Supermenie" prezentuje Piaskowego Dziadka w odniesieniu do NRD i historii kultury oraz ideologii socjalizmu. Piaskowy Dziadek jest najpopularniejszym programem dla dzieci w telewizji przyciągającym 1,5 miliona widzów dziennie. Jest także - po wiadomościach - najdłużej pokazywaną audycją telewizyjną. Wszystko zaczęło się od wyścigu między wschodnimi i zachodnimi Niemcami, o pokazanie, która z części jest lepsza (po 1959 roku). W wielu miejscach historia Sandmana, dotyczy wydarzeń mających miejsce w Niemczech. Film podąża za historią chronologicznie - od socjalizmu w NRD do upadku muru w 1989 i otwarciu się na zachodnie wartości i kapitalizm wraz ze zjednoczeniem Niemiec.

odcinek 113 "Warschau/Rallye-Wagen" ("Polski-Fiat"), 1970

odcinek 178 "Tatra IV/Pferdeschlitten", 1978

odcinek 214 "Krakau - Winter/Goralenschlitten", 1979

   
Odtwarzaj Zatrzymaj Wyłącz