Spacer wirtualny Gra panoramiczna
historia galeria aktualności zabawy edukacja kontakt partnerzy i sponsorzy facebook
 
Pierwsza polska dobranocka

Zapraszam w sentymentalną podróż do jedynego w Polsce Muzeum Dobranocek z wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami. To miejsce niezwykłe, w którym można się przenieść do krainy wspomnień, wzruszeń i dobrych emocji - w świat wieczorynek.

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie utworzono z myślą o dzieciach i dorosłych. Główną jego zaletą, za sprawą charakteru ekspozycji, jest łączenie pokoleń.

Każdy z nas, będąc dzieckiem wieczorną porą oczekiwał na pojawienie się na małym ekranie ulubionych bohaterów dobranocek. Były one emitowane około godziny 19.00 i zwykle trwały dziesięć minut. Czekało się na nie z niecierpliwością, gdyż były jednym z niewielu programów dla dzieci w ciągu dnia. Przynosiły także ukojenie po pełnym wrażeń dniu, stanowiły jego miłe zakończenie. Wielu z nas ma swoich ulubionych bohaterów - dla jednych jest to Miś Uszatek, Colargol albo Rumcajs, inni z sentymentem wspominają Bolka i Lolka, Krecika, Reksia czy Pomysłowego Dobromira.

Niektórzy mieli nawet okazję oglądać najstarszą polską dobranockę Jacek i Agatka, która pierwszy raz została wyemitowana przez Telewizję Polską 2 października 1962 roku i była wyświetlana trzy razy w tygodniu przez 11 lat w wersji czarno-białej.

Pomysłodawca Muzeum Dobranocek Wojciech Jama

Bohaterowie tej bajki patronują Muzeum Dobranocek od początku istnienia - pacynki Jacka i Agatki wyglądały z ekranu naturalnych rozmiarów telewizora - tortu, który był jedną z atrakcji inauguracji muzeum, witały także z okienka muzealnego teatrzyku autorkę scenariusza - Wandę Chotomską, goszczącą u nas na spotkaniu autorskim. Pojawiły się też na rzeszowskich dukatach lokalnych promujących Muzeum Dobranocek i nasze miasto.

Historia Muzeum Dobranocek zaczęła się od pomysłu Wojciecha Jamy - kolekcjonera, który przekazał latami gromadzone pamiątki miastu z intencją utworzenia muzeum samorządowego. Miałam szczęście wraz z nim urządzać to magiczne miejsce i organizować ekspozycję, którą pierwsi zwiedzający mogli zobaczyć 27 lutego 2009 roku.

Muzeum Dobranocek zostało oficjalnie otwarte 22 marca, przez Martynkę i Filipa - dzieci, towarzyszące prezydentowi miasta Tadeuszowi Ferencowi (prywatnie wielbicielowi Rumcajsa), w obecności licznie przybyłych sympatyków dobranocek.

Przez niespełna dwa lata muzeum mieściło się w niewielkim lokalu zabytkowej kamienicy przy ulicy Słowackiego 8. Tu odwiedziło nas ponad 46 tysięcy osób. Drugie urodziny zbiegły się w czasie z przeprowadzką do nowej siedziby przy ulicy Mickiewicza 13, rozbudową ekspozycji oraz powiększeniem dobranockowego zespołu.

Sala animacji lalkowej

Tu bohaterowie animacji prezentują się w nowej aranżacji, a nocą gdy już wszystkie dzieci śpią - jak można przeczytać w specjalnie dla nas napisanym przez pisarkę Ninę Opic opowiadaniu - spacerują po Rzeszowie.

W kolekcji Muzeum Dobranocek znajdują się oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. W muzealnych gablotach można spotkać bohaterów takich animacji, jak: Miś Uszatek, Przygody Misia Colargola, Mały Pingwin Pik-Pok, Maurycy i Hawranek, Trzy Misie, Kolorowy Świat Pacyka, Plastusiowy pamiętnik i in. Są też takie skarby, jak emisyjne pacynki, jedyny istniejący rękopis oraz maszynopisy scenariuszy pierwszej polskiej dobranocki Jacek i Agatka, która swoją premierę w Telewizji Polskiej miała 2 października 1962 roku. Można również podziwiać projekty postaci: Gapiszona, Gucia i Cezara, Pyzy a także plansz wyświetlanych przed i po emisji wieczorynek.

W zbiorach znajdują się liczne folie-kadry z filmów animowanych, szkice, dekoracje, scenariusze, scenopisy i recepty animacyjne. Można tu spotkać bohaterów popularnych kreskówek takich, jak: Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Kangurek Hip-Hop, Pampalini Łowca Zwierząt, Lis Leon, Przygody błękitnego rycerzyka, Smerfy i wiele innych.

Sala projekcyjna

W muzeum oprócz pamiątek związanych ze światem animacji można obejrzeć także przedmioty codziennego użytku, ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci. Te z pozoru zwyczajne rzeczy budzą najwięcej emocji i wspomnień.

W kolekcji znajdują się: obrazy, zegary ścienne, budziki, tacki, talerze i kubki ceramiczne, a nawet wiaderko do zabawy w piasku. Zgromadzono tu opakowania po słodyczach - czekoladach, batonach: "Maja", "Ptyś", "Wilk i Zając", "Piaskowy Dziadek" a nawet gumach balonowych "Bolek i Lolek" i "Pszczółka Maja". Są też zachowane w stanie nienaruszonym artykuły spożywcze - miód sztuczny "Maja", gumy balonowe "Smerfy" i kosmetyczne: olejek i mydełka z wizerunkami Jacka i Agatki, proszek do prania "Cypisek", a także kostki mydła "Ptyś" i "Gąska Balbinka" - niektóre sprzed wielu lat.

W muzeum można spotkać dawne modele telewizorów, filmy na szpulach, kasetach i płytach, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów, a także wiele modeli projektorów. Chętni mogą posłuchać płyt winylowych z kołysankami, piosenkami oraz słuchowiskami na oryginalnym gramofonie Bambino, jak również obejrzeć pokaz przezroczy.

Wanda Chotomska

Wielbicieli zabawek zainteresują gry planszowe, losowe i zręcznościowe, karty, gry komputerowe, puzzle, zabawki mechaniczne i przytulanki a bibliofile odnajdą tu liczną kolekcję książek, komiksów oraz roczników czasopism, programy teatralne, plakaty kinowe i afisze teatralne. Kolekcjonerów z pewnością zachwycą: walory filatelistyczne: znaczki, stemple pocztowe, kartki pocztowe z kadrami z filmów oraz proporczyki i odznaki, plakietki na szpilce, broszki i przywieszki na agrafce oraz kolekcja numizmatów.

Muzeum organizuje wiele ekspozycji czasowych, plenerowych oraz współtworzy wystawy poza swoją siedzibą - w muzeach, galeriach, bibliotekach, w centrach i domach kultury w całej Polsce. Działalność wystawiennicza organizowana jest w oparciu o zbiory własne, a także eksponaty wypożyczone od twórców, kolekcjonerów, instytucji filmowych, muzeów oraz teatrów. Wystawom towarzyszy tematyczna oferta edukacyjna lekcji muzealnych, warsztatów artystycznych oraz pokazów skierowana do uczestników w różnym wieku.

Ofertę dla szkół przystosowano do podstawy programowej, by uczniowie mogli korzystać z proponowanych zajęć w ramach lekcji. Rozbudzają one ich zainteresowania, skłaniają do czytania książek, oglądania filmów oraz twórczości własnej.

Najpopularniejszą formą zajęć edukacyjnych, które organizujemy od samego początku istnienia muzeum wraz z zaprzyjaźnionym Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, są spotkania Od bajki do Dobranocki, Wędrujące Dobranocki oraz Spotkania z Dobranocką, na których wielbiciele dobranocek poznają literackie pierwowzory bohaterów popularnych bajek.

Tadeusz Wilkosz

Muzeum oferuje wiele konkursów oraz projektów edukacyjnych, zarówno w siedzibie, jak poza jej murami. Organizowane są zajęcia plastyczne, lekcje muzealne, warsztaty filmowe i imprezy okolicznościowe. Towarzyszą im gry, zabawy oraz inne atrakcje. Pojawiają się na nich filmowi bohaterowie: Miś Uszatek albo Reksio, budząc emocje małych i dużych wielbicieli animacji.

W placówce odbywają się spotkania ze znanymi twórcami - pisarzami, reżyserami, realizatorami filmów. Gościli tu: Wanda Chotomska, Bohdan Butenko, Tadeusz Wilkosz, Marek Nejman, Halina Filek-Marszałek, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Balbina Bruszewska, Krystyna Kulczycka i inni.

W sali projekcyjnej Muzeum Dobranocek wszyscy zwiedzający mogą uczestniczyć w pokazach filmowych. Tylko tu można obejrzeć najstarsze polskie dobranocki: Jacek i Agatka czy Gąska Balbinka. Można także spędzić czas, oglądając przygody bohaterów popularnych animacji dla dzieci: Bolka i Lolka, Reksia, Koziołka Matołka, Misia Uszatka, Pingwina Pik-Poka i wielu innych.

Oprócz tradycyjnych projekcji można wziąć udział w pokazie przezroczy albo slajdów na starych projektorach, a na muzealnym zoetropie poznać sztukę ożywiania rysunków.

Bohdan Butenko

W Muzeum Dobranocek organizowane są także wieczorne pokazy filmowe w ramach projektów: Dobranocki dla Dorosłych, Dobranocka Nocą, a także rzeszowska edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!pla.

W sklepiku muzealnym zwiedzający mogą nabyć pamiątki związane z dobranockami: zabawki, filmy, wydawnictwa, gry, numizmaty oraz liczne gadżety z wizerunkami bajkowych bohaterów.

Zapraszam serdecznie do zwiedzenia Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Oglądanie kolekcji będzie świetną zabawą dla dzieci, a u trochę starszych gości wywoła wiele miłych wspomnień i pozwoli wrócić choć na chwilę do czasów ich dzieciństwa.

Katarzyna Lubas

   
Odtwarzaj Zatrzymaj Wyłącz