Piaskowy Dziadek/Sandmann

obrazek

Historia "Piaskowego Dziadka"/Sandmana zaczęła się ponad 40 lat temu w 1959 roku. "Piaskowy Dziadek" miał nie tylko bawić dzieci przed udaniem się spać. Kiedy kończyła się bajka, na ekranie pojawiał się zegar sygnalizujący, że zaraz zaczną się wiadomości. Następnego dnia w szkole nauczyciel zadawał dzieciom pytanie, czy oglądały "Piaskowego Dziadka". Jeśli tak - musiały narysować ten zegar. Niektóre malowały jednak zegar zakazanej wtedy zegar telewizji zachodnioniemieckiej, który wyglądał nieco inaczej. W ten sposób z powodu "Piaskowego Dziadka" wiele osób miało poważne problemy. Oprócz znanego powszechnie Piaskowego Dziadka z byłego NRD, istnieje mniej znany Piaskowy Dziadek, produkcji zachodnio niemieckiej (Obaj na zdjęciu poniżej). Filmy powstawały prawie równolegle, ale dzięki dyskretnej "opiece" STASI, NRD-owski miał wcześniejszą premierę, i to on zgarnął całą sławę.
obrazek
Wyprodukowano ponad 300 filmów z Piaskowym Dziadkiem, a akcja niektórych z nich, miała miejsce w... Polsce. Wiem o trzech takich filmach:

odcinek 113 "Warschau/Rallye-Wagen" ("Polski-Fiat"), 1970
obrazek
odcinek 178 "Tatra IV/Pferdeschlitten", 1978
obrazek
odcinek 214 "Krakau - Winter/Goralenschlitten", 1979
obrazek


"Ojcem" Piaskowego Dziadka jest Gerard Behrend.
obrazek

Liczne pojazdy którymi porusza się Piaskowy Dziadek w filmach, tworzył Harald Serowski.
obrazek

Piosenka

Wg. tekstu z płyty DVD wydanej przez firmę "Demel"

Dziadku, drogi Dziadku,
Nie chcemy jeszcze spać!
Chodź tu zabawić nas, przecież wiesz,
Na dobranoc bajka musi być,
Naszym gościem bądź, gościem bądź

Dziadku, drogi Dziadku,
Ty wiele bajek znasz!
Siądź tu i bajkę dziś powiedz nam,
W telewizor razem z nami patrz,
Naszym gościem bądź, gościem bądź

Dzieci, drogie dzieci,
Dobranoc, pora spać!
Już zmrok zapada, noc jest tuż, tuż,
Pożegnania dzisiaj nadszedł czas,
Żegnam zatem Was, żegnam Was.

Melodia: Wolfgang Richter
obrazek
Tekst: Walter Krumbach

Piaskowy Dziadek nie tylko w filmach bywał w kosmosie. W 1979 roku poleciał tam naprawdę, razem z pierwszym niemieckim kosmonautą, Sgmundem Jähnem. Ten kosmiczny epizod został później przypomniany we wspaniałym filmie Wolfganga Beckera "Good bye, Lenin!".
obrazek
obrazek

"Sandmann - opowieść o socjalistycznym Supermenie" - film dokumentalny 2005 rok

Prezentuje on Piaskowego Dziadka w odniesieniu do NRD i historii kultury oraz ideologii socjalizmu. Piaskowy dziadek jest najpopularniejszym programem dla dzieci w niemieckiej telewizji przyciągając 1,5 miliona widzów dziennie. Jest także najdłużej pokazywanym programem po wiadomościach. Wszystko zaczęło się od wyścigu miedzy wschodnimi i zachodnimi Niemcami, o pokazanie kto jest lepszą częścią Niemiec po 1959 roku. W wielu miejscach historia Sandmana to historia Niemiec. Film podąża za historią chronologicznie, możemy śledzić rozwój Sandamna od 1959 do dziś, jako odzwierciedlenie powstawania i upadku NRD. Od socjalizmu w NRD w 1959 do upadku muru w 1989 i otwarciem się na zachodnie wartości i kapitalizm wraz ze zjednoczeniem Niemiec.
obrazek

powrót do strony głównej